Kościół pw. świętego Wojciecha BM. w Wąwolnicy neogotycki wzniesiony w latach 1907-1914 wg projektu Ksawerego Dionizego Drozdowskiego. Kościół konsekrowany w dwa 1928 r. We wnętrzu przeważa neogotyckie wyposażenie z lat 1922-28.

Według tabliczki znamionowej organy wykonane zostały w roku 1923 w Fabryce Organów St. Krukowski i syn z Piotrkowa Trybunalskiego. Firma istniała od 1879 do 1963. Stanisław Krukowski wraz z bratem zawód organmistrza zdobyli Fabryce Organów Leopolda Bloomberga w Warszawie. Od 1910 Stanisław Krukowski prowadził firmę z synem Stefanem. Umowę na wykonanie organów dla kościoła w Wąwolnicy sporządzono w 1922. Prace przy instrumencie zakończona pod koniec 1923. Na podstawie informacji uzyskanych od księdza proboszcza instrument został poddany pracom konserwatorskim 2003 prowadzonym przez pana Jerzego Kukle z Lublina. Organmistrz Krzysztof Deszczuk z Lublina wykazuje wśród swoich prac między innymi generalny remont kontuaru przeprowadzony w 2008 (rekonstrukcja odbudowy i częściowo jego mechaniki wewnętrznej oraz traktury gry i rejestracji).

Pole nazwaPROSPEKT ORGANOWY
TytułPROSPEKT ORGANOWY
TwórcaFabryka Organów St. Krukowski i Syn w Piotrkowie Trybunalskim
Słowa kluczoweOłtarze
Ołtarze Sanktuarium
OpisOrgany 20 głosowe o mechanicznej trakturze gry, pneumatycznej trakturze rejestrów, stożkowych wiatrownicach, o dwóch manualnych i pedale, zasilanych dmuchawą elektryczną. Prospekt organowy w typie architektonicznym z dekoracją snycerską jednosekcyjny, siedmiosegmentowy. Na skrzyniowym cokole oparta szafa organowa o konturze płaskim. Dolna część szafy o ściankach podzielonych prostymi płycinami, zwieńczona profilowanym gzymsem wspartym na konsolkach, wyłamywanym na segmentach. Pięć segmentów przymkniętych ostrołukowo, dwa poziomo, ujęte parami pilastrów. Segmenty skrajne i środkowy zwieńczony wimpergami ze ślepymi maswerkami z motywem trójliścia. Wszystkie segmenty zwieńczone attyką z blankami i sterczynami. Nad środkowym segmentem góruje krzyż z belkami w formie trójliścia. Ścianki boczne proste ażurowe. Kontur wolnostojący. Szafa i obudowa kontuaru - drewno bejcowane na ciemno i politurowane. Prospekt dopasowany do neogotyckiego charakteru wyposażenia wnętrza kościoła. Instrument zachowany w oryginalnym niezmienionym stanie.

Styl neogotyk. Materiał i technika drewno politurowane, „stop cyny”, techniki organmistrzowskie.
Data wydania / utworzenia1923r.
Typprospekt organowy
RozmiarWys. 580 cm, z czego cokół 20,