OŁTARZ GŁÓWNY

Styl barok. Materiał, technika kamień, drewno. Rzeźba, złocenie

Pole nazwaOŁTARZ GŁÓWNY
TytułOŁTARZ GŁÓWNY
OpisOłtarz architektoniczny, przyścienny, trójkondygnacyjny. W dolnej kondygnacji kamienna mensa, z pokrytym polichromią antepedium. Na niej gierowana predella pokryta stylizowaną roślinnością. Powyżej nastawa ołtarzowa, w centrum której figurka Matki Boskiej Kębelskiej, wokół której nałożona dekoracja w formie rocaille'u. Boczne skrzydła nastawy artykułowane półkolumnami i pilastrami wspierającymi gierowane belkowanie rozerwany na osi. Nastawa flankowana pełnoplastycznymi rzeźbami na cokołach. Na osi zwieńczenia obraz olejny przedstawiający świętego Wojciecha, ujęty półkolumnami wspierającymi rozerwany naczółek, wewnątrz którego oko Opatrzności na tle glorii promienistej. W dolnych narożach obrazu dwie rzeźbione nagie figurki aniołków. Zwieńczenie flankowane jest wazonami, z których wyrastają stylizowane palmety.
Styl barok. Materiał, technika kamień, drewno. Rzeźba, złocenie
Data wydania / utworzeniaII połowa XVII w.
Typołtarz główny
Rozmiar650 x 400 x 120
Lokalizacja oryginałuKaplica Matki Bożej Kębelskiej, Wąwolnica, powiat puławski, województwo lubelskie, Polska

OŁTARZ GŁÓWNY