OŁTARZ BOCZNY P.W.JEZUSA

Ołtarz boczny umiejscowiony jest w Kościele, centralnie w lewej nawie kościoła. Kościół w 2001 r. papież Jan Paweł II wyniósł do godności Bazyliki Mniejszej. Ołtarz jest wolnostojący, za ołtarzem w tle znajduje się w prezbiterium.

Ołtarz boczny jest wolnostojący, wykonany w stylu neogotyckim. Ołtarz jest rzeźbiony, wykonany częściowo z drewna, częściowo w technice stiuk. Dawniej do jego wykonania używano wyłącznie naturalnych składników: wapna, gipsu, kleju kostnego lub skórnego, mączki marmurowej oraz barwników. Klasyczny stiuk pozwalał uzyskać rozmaite efekty zdobnicze na powłoce drewnianej. Formowano z niego misterne ornamenty, figury i detale architektoniczne, czyli tak zwaną sztukaterię, oraz gładkie, lustrzane powłoki, które naśladowały wygląd marmurowych płyt.

Dominującym kolorem ołtarzu jest błękit, niebieski oraz elementy dekoracyjne są wykonane w kolorze złotym. Ołtarz wykonany w stylu neogotyckim.

Centralnie widoczny jest obraz przedstawiający czynność komunii świętej udzielanej świętemu Stanisławowi. Boczne części ołtarza stanowią dwa, podobne posągi aniołów.

W górnej części nastawy ołtarzowej czyli retabulum jest ukrzyżowany Jezus Chrystus, pod nim małe godło Polski, orzeł w koronie.

Pole nazwaOŁTARZ BOCZNY P.W. JEZUSA
TytułOŁTARZ BOCZNY P.W. JEZUSA
Twórcamalarz Antoni Michalak
Słowa kluczoweOłtarze
Ołtarze Sanktuarium
OpisStyl neogotyk. Materiał i technika stiuk, drewno
Krucyfiks
Obraz Komunii św. Stanisława
Data wydania / utworzeniaok. 1914r.
Typołtarz
Rozmiar7,80 x 2,65