OŁTARZ BOCZNY W TRANSEPCIE STRONA LEWA

Ołtarz boczny umiejscowiony jest w Kościele, centralnie widoczny z wejścia jest ołtarz główny, a po jego lewej stronie, w lewej bocznej nawie kościoła umiejscowiony jest ołtarz boczny. Kościół w 2001 r. papież Jan Paweł II wyniósł do godności Bazyliki Mniejszej.

Ołtarz jest w transepcie, transept to nawa poprzeczna kościoła, nawa prostopadła do osi kościoła, położona pomiędzy prezbiterium, a resztą jego budynku.

Ołtarz boczny jest wolnostojący, wykonany w stylu neogotyckim i zwrócony frontalnie (przodem) do osi centralnej kościoła. Ołtarz jest rzeźbiony, wykonany z drewna, pomalowany lakierem bezbarwnym. Kolor drewna z jakiego wykonany jest ołtarz przypomina orzech włoski / złoty dąb.

Ołtarz boczny podzielony jest na trzy części, z których centralnie widoczny jest obraz przedstawiający postać Jezusa Chrystusa. Boczne części ołtarza stanowią dwa, podobne obrazy przedstawiające postać kobiety i mężczyzny klęczących i modlących się w stronę obrazu Jezusa.

W górnej części nastawy ołtarzowej czyli retabulum jest ptak z rozłożonymi skrzydłami przypominający gołębia. Ołtarz zachowany jest w dobrym stanie, w przeszłości był kilka razy odnawiany.

Pole nazwaOŁTARZ BOCZNY W TRANSEPCIE STRONA LEWA
TytułOŁTARZ BOCZNY w transepcie strona lewa
Twórcamalarz Krystian Henryk Wiercieński
Słowa kluczoweOłtarze
Ołtarze Sanktuarium
OpisStyl neogotyk. Materiał i technika drewno rzeźba, lakier bezbarwny
Szkic głowy obrazu św. Teresy w posiadaniu E. Wiercieńskiej - Żurakowskiej w Nałęczowie
Data wydania / utworzeniaok. 1936r.
Typołtarz
Rozmiar9m x 5,40m