OŁTARZ GŁÓWNY

Ołtarz główny umiejscowiony jest w Kościele, centralnie widoczny z wejścia. Kościół w 2001 r. papież Jan Paweł II wyniósł do godności Bazyliki Mniejszej. Ołtarz jest wolnostojący, za ołtarzem w tle znajduje się w prezbiterium.

Ołtarz główny podzielony jest na trzy części, przedzielone kolumnami. Kolumny są również po zewnętrznych częściach ołtarza, łącznie jest ich 4.

Centralnym punktem ołtarza głównego jest figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia na czerwonym tle.Matka Boska jest w koronie i trzyma na rękach dzieciątko również w koronie. Szaty Matki Boskiej są w kolorze złotym. Po bokach, w tak zwanych wnękach bocznych są dwie grupy świętych polskich, wykonane z gipsu o wielkości 180 cm.

Dodatkowym elementem jest obraz św. Wojciecha, który automatycznie wysuwa się w centralnej części ołtarza, zasłaniając figurę Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia.

Nastawa ołtarzowa czyli retabulum przechodzi w trzy słupy, zakończone arkadami na których umieszczone są po zewnętrznych stronach posągi aniołów, natomiast w centralnej części figura Boga Ojca z krucyfiksem. Tabernaculum jest murowane ujęte ścianką schodkową. Polichromia klejowa, oliwkowo-zielona. Laskowania i pełzanki malowane brązem w metalu. Po bokach ołtarza są dwa posagi aniołów z kandelabrami, na słupkach.

Pole nazwaOŁTARZ GŁÓWNY
TytułOŁTARZ GŁÓWNY
Twórcawykonał Otto
Słowa kluczoweOłtarze
Ołtarze Sanktuarium
OpisWolnostojący, w tle trójbocznie zamkniętego prezbiterium, trzyosiowy, otwierający się arkadami. Mensa skrzyniowa ujęta parą kolumianek. W antependium płaskorzeźba Ostatniej Wieczerzy. Retabulum dzielone czterema słupami z parą ostrołukowych prześwitów po bokach części dolnej. Część górna retabulum wnękowa, otwierająca się trzema ostrołukowymi arkadami.
W zakończeniu, na osi wieżyca z figurą Boga Ojca i z krucyfiksem. Po bokach dwa posążki aniołów. Trzony słupów zrobione są laskowaniem z arkaturą i pinaklami. Wimpergi trzech arkad oraz iglica wieży zrobione są pełzankami. Na cokołach słupów skrajnych figurki czterech bazyliszków.
Na osi wnęki retabulum figura Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia i obraz św. Wojciecha na zasuwie /czasowo przysłonięte/. Wnęki boczne mieszczą dwie grupy figuralne świętych polskich, gips, 180cm.
Tabernaculum murowane ujęte ścianką schodkową. Polichromia klejowa, oliwkowo-zielona. Laskowania i pełzanki malowane brązem w metalu. Po bokach ołtarza posagi aniołów z kandelabrami, na słupkach.
Styl neogotyk. Materiał i technika stiuk i drewno polichromia.
Data wydania / utworzenia1907-1914r.
Typołtarz
Rozmiar12,50 x 5m