POSĄG ŚW. WOJCIECHA

Posąg świętego Wojciecha umiejscowiony jest na zewnątrz Kościoła, centralnie strojąc przed wejściem do kościoła, należy kierować się w lewą stronę. Posąg umiejscowiony jest w niszy w elewacji południowej Kościoła. Kościół w 2001 r. papież Jan Paweł II wyniósł do godności Bazyliki Mniejszej.

Posąg wykonany jest z piaskowca przedstawiającego postać świętego Wojciecha patrona Bazyliki Mniejszej. Święty Wojciecha był czeskim duchowny katolickim, biskupem praskim, benedyktynem, misjonarzem, męczennikiem. Jest świętym Kościoła katolickiego, apostołem Prusów i patronem Polski.

Według tradycji św. Wojciech miał być autorem pieśni Bogurodzica, co mimo iż nie znajduje potwierdzenia w materiałach źródłowych, w opinii Józefa Birkenmajera opublikowanej w monografii o utworze (1937) może być związane z prawdopodobną inspiracją dla utworu pochodzącą z kręgu misjonarzy, współbraci świętego Wojciecha z zakonu benedyktynów, przybyłymi z nim do Polski.

Styl posągu to eklektyzm.

Pole nazwaPOSĄG ŚW. WOJCIECHA
TytułPOSĄG ŚW. WOJCIECHA
OpisStyl: eklektyzm. Materiał i technika - rzeźba w piaskowcu. Udostępnienie: nisza w elewacji południowej
Data wydania / utworzenia1879r.
Typposąg
Rozmiar205cm