POSĄG NIEOKREŚLONEGO ŚWIĘTEGO 104cm

Posąg znajduje się w muzeum pod kaplicą. Ekspozycja mieści się w dolnej kondygnacji kościoła zamkowego zbudowanego w XIV w. Górna kondygnacja (kilkakrotnie przebudowywana) to kaplica Matki Bożej Kębelskiej. Muzeum powstało w 1995 r. z inicjatywy Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Wąwolnicy i ówczesnego proboszcza ks. infułata Jana Pęzioła.

Posąg przedstawiający postać nieokreślonego świętego. Posąg rzeźbiony jest w drewnie, styl barok.

Postać "en pied", co oznacza z języka francuskiego "do stóp". Jest to jedno z czterech głównych ujęć w sztuce pokazujące przedstawienie całopostaciowe w pozycji stojącej.

Prawa noga ugięta w kolanie, tors i ramiona odchylone w prawo. Głowa podniesiona do góry, twarz z brodą i długimi wąsami. Włosy długie podwiane na lewe ramię. Suknia do stóp, przepasana. Na lewym ramieniu fragment płaszcza, przerzuconego do przodu po stronie boku lewego i podwieszonego na pętli paska. Spodnia powierzchnia płaszcza dłutowana w prążki. Ślady polichromii w kolorze kości. Posąg należy do pary posągów ołtarzowych przechowywanych w tutejszym muzeum.

Pole nazwaPOSĄG NIEOKREŚLONEGO ŚWIĘTEGO
TytułPOSĄG NIEOKREŚLONEGO ŚWIĘTEGO
OpisPostać en pied, w postawie kontrapostu; prawa noga ugięta w kolanie, tors i ramiona odchylone w prawo. Głowa podniesiona do góry, twarz z brodą i długimi wąsami. Włosy długie podwiane na lewe ramię. Suknia do stóp, przepasana, wyrzucona nad pasem. Na lewym ramieniu fragment płaszcza, przerzuconego do przodu po stronie boku lewego i podwieszonego na pętli paska. Spodnia powierzchnia płaszcza dłutowana w prążki. Ślady polichromii w kolorze kości. Odwrocie posągu dłubane głęboko. Posąg należy do pary posągów ołtarzowych przechowywanych w tutejszym kościele.
Styl barok. Materiał i technika - rzeźba w drewnie, polichromia.
Data wydania / utworzeniaI połowa XVIII w.
Typposąg
Rozmiar104 cm