ORNAR CZERWONY - KOLUMNA PRZODU I TYŁU

Ornat znajduje się w muzeum pod kaplicą. Ekspozycja mieści się w dolnej kondygnacji kościoła zamkowego zbudowanego w XIV w. Górna kondygnacja (kilkakrotnie przebudowywana) to kaplica Matki Bożej Kębelskiej. Muzeum powstało w 1995 r. z inicjatywy Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Wąwolnicy i ówczesnego proboszcza ks. infułata Jana Pęzioła.

Ornat (łac. 'ornare' – ozdabiać; 'ornatus' – ubiór ozdobiony, wspaniały, strojny, ozdoba) – w liturgii rzymskokatolickiej, starokatolickiej, luterańskiej i anglikańskiej główna szata liturgiczna zakładana przez kapłana do mszy świętej i tych czynności, które łączą się z nią bezpośrednio.

Kolumna przodu i tyłu: na rypsowym tle bordowego jedwabiu wzór złożony z motywu grubego pnącza, dużych kwiatów i liści paproci. Wzór wykonany jest nicią złotą, a w drobnej części jedwabiem bordowym. Pnącza przeplatające się z sobą tworzą cebulastą rezerwę. W rezerwach mieszczą się kwiaty na łodygach. Brzegi pnączy, kwiatów i liści zdobi drobny motyw pełzankowy, wykonany w bordowym jedwabiu. Boki z welwetu bordowego, dobierane później.
Tkanina jedwabna z brokatelą. Styl orantu to renesans.

Ornat pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Długość orantu to 116 centymetrów.

Pole nazwaORNAR CZERWONY - KOLUMNA PRZODU I TYŁU
TytułORNAR CZERWONY - KOLUMNA PRZODU I TYŁU
Twórca
Współtwórca
Hasło przedmiotoweSanktuarium Polska
Kościół
Kościoły w Polsce
Muzeum
Sanktuarium Wąwolnica
Słowa kluczoweOłtarze Sanktuarium
Wąwolnica (Polska)
OpisKolumna przodu i tyłu: na rypsowym tle bordowego jedwabiu wzór złożony z motywu grubego pnącza, dużych kwiatów i liści paproci. Wzór wykonany jest nicią złotą, a w drobnej części jedwabiem bordowym. Pnącza przeplatające się z sobą tworzą cebulastą rezerwę. W rezerwach mieszczą się palmetowe kwiaty na łodygach. Brzegi pnączy, kwiatów i liści zdobi drobny motyw pełzankowy, wykonany w bordowym jedwabiu. Boki z welwetu bordowego, dobierane później.
Tkanina jedwabna z brokatelą. Styl renesans
Miejsce wydaniaWąwolnica
Wydawca
Data wydania / utworzeniaXVI / XVII w.
Typornat
Rozmiar116 x 73cm
Sygnatura
Język
Jest częścią
Prawa
Właściciel prawParafia rzymsko - katolicka
DigitalizacjaParafia pw. św. Wojciecha w Wąwolnicy
Lokalizacja oryginałuKościół parafialny p.w. św. Wojciecha, Wąwolnica, powiat puławski, województwo lubelskie, Polska

ORNAR CZERWONY - KOLUMNA PRZODU I TYŁU
ORNAR CZERWONY - KOLUMNA PRZODU I TYŁU