MONSTRANCJA

Stopa owalna sfalowana o wypukłym, trybowanym wierzchu, zakończonym stożkowo. Stożek zakończony obwódką lambrekinu. Nodus gruszowaty, ujęty toczonymi was Kami i pierścieniem. W zakończeniu trzonu bałas zdobiony od spodu wieńcem lancetowatych liści. Słońce w aureoli promieni prostych i sfalowanych naprzemian. W zakończeniu korona królewska. Melchizedech obustronnie ujęty otokami. Po stronie awersu otok trybowany w motyw woluty. Wśród wolut kiście winogron. Na otoku sześć broszy szlifowanego kryształu górskiego oraz dodany później kaboszon z żółtego szkła /topaz?/.
Nad otokiem półpostać Boga Ojca. Na odwrocie słońca otok, w którym trybowany i wycinany ażurową motyw liści akantu. Wierzch stopy zdobiony wyjącym się koliście pnączem, wśród którego na osiach stopy cztery kwiaty. Na odwrocie plakietki Boga ojca wygrawerowano „Remont 1970”. Styl barok dojrzały. Materiał i technika srebro trybowane, złocone.

Pole nazwaMONSTRANCJA
TytułMONSTRANCJA
OpisStopa owalna sfalowana o wypukłym, trybowanym wierzchu, zakończonym stożkowo. Stożek zakończony obwódką lambrekinu. Nodus gruszowaty, ujęty toczonymi was Kami i pierścieniem. W zakończeniu trzonu bałas zdobiony od spodu wieńcem lancetowatych liści. Słońce w aureoli promieni prostych i sfalowanych na przemian. W zakończeniu korona królewska. Melchizedech obustronnie ujęty otokami. Po stronie awersu otok trybowany w motyw woluty. Wśród wolut kiście winogron. Na otoku sześć broszy szlifowanego kryształu górskiego oraz dodany później kaboszon z żółtego szkła /topaz?/.
Data wydania / utworzeniakoniec wieku XVII w.
Typmonstrancja
Rozmiar72 Ø stopy
29 x 21
Lokalizacja oryginałuDolna kondygnacja kościoła zamkowego zbudowanego w XIV w., Kaplica Matki Bożej Kębelskiej, Wąwolnica, powiat puławski, województwo lubelskie, Polska