PUSZKA MSZALNA

Puszka mszalna znajduje się w muzeum pod kaplicą. Ekspozycja mieści się w dolnej kondygnacji kościoła zamkowego zbudowanego w XIV w. Górna kondygnacja (kilkakrotnie przebudowywana) to kaplica Matki Bożej Kębelskiej.

Stopa puszki mszalnej jest kolista, sfalowana, wielolistnie pokryta ornamentem regencyjnym. Nodus czyli ozdobne zgrubenie na trzonie jest gruszowaty , przypominający wazkę. Czasza półkolista. Pokrywa ma przewężenie. W spodzie pokrywy wygrawerowano „Comparavit (…) Anno dn. 1735”. Brzeg stopy otacza pas pukli. Cokół pękaty, członowany, ozdobiony taśmą łamaną regencyjnie naprzemian z muszelkami.

Wierz stopy o brzegu sfalowanym wielolistnie, pokryty ornamentem taśmy łamanej regencyjnie. Wśród taśmy motywy liści akantu i kampanuli. Wierzch stopy jest stożkowy zakończony opaską lambrekinu. Część dolna nodusa ozdobiona pasami pukli, część górną palmety. Spód czaszy zdobi taśma łamana regencyjnie. Wśród taśmy girlandy kwiatów i liści. Środek czaszy otacza wieniec liści lauru, nad wieńcem pas gładki. Pokrywa w części dolnej kopulasta trybowana w motyw wolutowo-kwiatowy i pas pukli na wierzchu, pod przewężeniem.

Styl barok-regencja. Materiał i technika srebro trybowane, złocone.

Pole nazwaPUSZKA MSZALNA
TytułPUSZKA MSZALNA
OpisStopa kolista, sfalowana, wielolistnie pokryta ornamentem regencyjnym. Nodus gruszowaty, przypominający wazkę. Czasza półkolista. Pokrywa kopulasta z przewężeniem. W spodzie pokrywy wygrawerowano „Comparavit (…) Anno dn. 1735”. Brzeg stopy otacza pas pukli. Cokół pękaty, członowany, ozdobiony taśmą łamaną regencyjnie naprzemian z muszelkami. Wierz stopy o brzegu sfalowanym wielolistnie, pokryty ornamentem taśmy łamanej regencyjnie. Wśród taśmy motywy liści akantu i kampanuli. Wierzch stopy stożkowy zakończony opaską lambrekinu. Część dolna nodusa ozdobiona pasami pukli, część górną palmety. Spód czaszy zdobi taśma łamana regencyjnie. Wśród taśmy girlandy kwiatów i liści. Środek czaszy otacza wieniec liści lauru, nad wieńcem pas gładki. Pokrywa w części dolnej kopulasta trybowana w motyw wolutowo-kwiatowy i pas pukli na wierzchu, pod przewężeniem. Część górną pokrywy, kuliście spłaszczoną, zdobi pas liści akantu. Uchwyt w kształcie równoramiennego krzyża. Puszka puncowana znakiem kontrybucyjnym „CE” z lat 1806/7.
Styl barok-regencja. Materiał i technika srebro trybowane, złocone.
Data wydania / utworzenia1735r.
Typpuszka mszalna
Rozmiar32 Ø stopy, 14,2